top of page

Alateadvuse muutmine ettekujutamise abil

sarapuuurmas



on põnev ja teaduslikult toetatud praktika, mis tugineb aju ja meele tihedale seosele. Siin on seletus selle kohta, kuidas ja miks aju ei tee vahet ettekujutuse ja reaalse kogemuse vahel, ning kuidas seda enda kasuks kasutada:

1. Aju ei tee vahet reaalsel ja ettekujutatud kogemusel

Aju tajub nii reaalseid kui ka ettekujutatud sündmusi läbi samade närviühenduste. Kui sa näiteks kujutad ette, et maitsed mahlast sidrunit, hakkab su aju aktiveerima samu piirkondi, mis aktiveeruksid siis, kui sa päriselt sidrunit maitseksid. Selle tulemusena võid isegi tunda suus happesust või tekkida rohkem sülge.

See on võimalik, sest:

  • Ajukoores (korteksis) töötleb aju meelelisi kogemusi ja ettekujutust samadel viisidel.

  • Aju kasutab ettekujutust õppimiseks ja ohu vältimiseks – see on evolutsiooniline mehhanism, mis aitab meil harjutada stsenaariume ja valmistuda reaalsuseks.

2. Viie meele kaasamine teeb kogemuse tõeliseks

Kui sa kujutad midagi ette, kaasates sinna nägemise, kuulmise, lõhna, maitse ja kompimise, muutub ettekujutus aju jaoks veelgi tõelisemaks. Näiteks:

  • Kui sa kujutad ette oma unistuste kodu, proovi tunnetada, kuidas põrand tundub jala all, kuidas lõhnab õhk, millised helid seal on.

  • Aju hakkab registreerima neid aistinguid nii, nagu need toimuksid reaalses maailmas.

Tulemuseks on see, et aju loob samasuguseid närviühendusi, nagu reaalse kogemuse ajal, muutes selle tunde ja kogemuse osaks sinu reaalsusest.

3. Alateadvus reageerib emotsioonidele

Aju ei registreeri ainult mõtteid, vaid ka nendega seotud emotsioone. Kui sa suudad ettekujutuses tunda rõõmu, elevust või rahulolu, siis saadab aju kehasse samu signaale, mis tegelikus olukorras.

  • Näiteks: Kui sa kujutad ette, et oled juba saavutanud oma unistuse töö, ja koged selle üle rõõmu ja rahu, hakkab alateadvus seda kui reaalsust vastu võtma.

Emotsioonid toimivad kui katalüsaatorid: mida tugevam emotsionaalne reaktsioon, seda suurema tõenäosusega kinnistub see kogemus alateadvuses.

4. Neuroplastilisus – aju ümberprogrammeerimine

Aju on neuroplastiline, mis tähendab, et see muutub ja kohandub vastavalt kogemustele ja mõtetele. Kui sa korduvalt ette kujutad teatud olukorda, tugevdad sa selle olukorraga seotud närviühendusi.

  • Näide: Kui sa iga päev kujutad ette, et oled enesekindel ja edukas, hakkavad vastavad ühendused ajus tugevnema. Aja jooksul muutub see ettekujutus sinu uueks reaalsuseks.

5. Kuidas alateadvust teadlikult programmeerida?

  • Visualiseeri regulaarselt: Sea endale kindel aeg, et kujutada ette oma unistust või eesmärki.

  • Kasuta viit meelt: Lisades ettekujutusele võimalikult palju sensoorseid detaile, muudad selle tõelisemaks.

  • Lisa emotsioon: Tunne, nagu oleks see juba sinu reaalsus – see on võti, mis „petab“ aju ära.

  • Korda pidevalt: Harjumuste ja uute uskumuste kinnistamine vajab kordust. Mida sagedamini sa seda teed, seda loomulikumaks see muutub.

Miks see toimib?

  • Aju töötab ennustuste ja mustrite järgi. Kui sa korduvalt kuvad talle teatud pilti, hakkab ta seda kui normi tajuma.

  • See viib sind tegutsema ja otsuseid tegema kooskõlas selle uue "reaalsusega", mille oled alateadvusesse kinnistanud.

Alateadvuse muutmine ettekujutusega on nagu enese programmeerimine – sa lood uusi võimalusi ja reaalsusi, kujundades oma elu teadlikult. 🌟

14 views

©2024 Urmas Sarapuu

bottom of page